Hello World ile Tutunanlar

Furkan Portakal
2 min readMar 21, 2020

Her şey bir yazıyı konsol ekranında yazdırmakla başladı ve ardından geldi desem herhalde yalan olmaz . Yazılım dünyasına lisedeki yakın arkadaşımdan ilham alarak basladım bir cout <<”Hello World”<<; ardından gelen ekrana “Hello World” yazısını yazdırmayı başararak içimde yatan hisleri uyandırdı. Yaptıkları ve hayalleri az biriyken yazılım dünyasının içine girdikçe hayatım değişti.

p0rt1code pick one 0 or 1

Hayatımın dönüm noktası üniversite tercihlerimin 5.tercihi olan Bursa Teknik Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği kazanarak başladı…

Üniversite kazandık ama yurt konusunda sıkıntısı ile sorunlar daha Karabük’ten ayrılmadan başladı. Bursa’ya geldiğimde ise bu sorunu çok kolay çözmüştüm. Hayat bana ne kadar sorun ile karşılaşırsam o kadar hayata tutunmada başarılı olacağımı öğretmişti. Bursa’ya gittim ve yurtları gezdim ve en son karar alarak MTTB erkek öğrenci apartına yerleştim. Apartta tanıştığım kişiler başta, Samet Enes ÖZTÜRK sayesinde sosyal ve mühendislik açısından gelişmeye başladım. Bursa Teknik’de Münazara topluluğu kurarak münazara etkinlikleri düzenledim.

Apartta yürütülmekte olan İnsansız Hava Aracı projesinde yardımlarda bulunarak hiçbir şeyin imkansız olmadığını fark ettim. Bursa Teknik ve Uludağ üniversitelerinde ekip kurma kararı ile 6 kişiden oluşan bir ekip kurduk. Ekibin ortak üretkenlik olarak milli teknoloji hamlesini benimseyerek Yapay zeka projeleri, İnsansız hava aracının nesne tanıma özelliklerini, otonom deniz altı aracı , insanlık yararına teknoloji kısmında yazılımlar üreterek girişken bir ekip oluşturdum.

Ve gelelim p0rt1code nedir nereden geliyor? Porti tahmin edebileceğiniz üzere lakap ama benim için lakaptan öte ismim olduğu için bunu kullanmayı planlayıp bir süre kafa yorarak ortaya çıktı…

“Hello World” → p0rt1code

Blog sayfası, bilgi aktarımı, yaptığım projeleri paylaşacağım ve ufaktan bir yaptıklarımı ortaya koyma amacıyla oluşturduğum bu oluşumu ilk göz ağrım olarak sizlere sunuyorum :)

Bitirmeden

🔺Beni sosyal medyadan takip etmek ve sorularınız için : https://linktr.ee/furkanportakal

🔻Beni linkedin üzerinden takip etmek için : https://www.linkedin.com/in/furkan-portakal/

👉🏼Beni github üzerinden takip etmek için : https://github.com/FurkanPortakal

✌️

Unlisted

--

--